Meram Bağları ve Bahçeleri

Meram Bağları ve Bahçeleri

Meram Konya ilinin merkez ilçelerinden olup, şehrin güneybatı kısmında yer alır. Ankara-Konya, Isparta-Konya, Antalya-Konya, Mersin-Konya ve Adana-Konya olmak üzere beş önemli yolun geçtiği merkezdedir. Bu bölgede çok sayıda restaurant, park ve tarihi mekanlar bulunmaktadır.

Meram Bağları ve Bahçeleri: Konya’ya ilahi bir lütuf olan yeşllikler denizi Meram meşhur piknik, gezinti ve dinlenme yerlerinin başında gelir. Eskiden “Türbe önünde evi, Meram da bağı olmak” her Konyalının gönlünü süsleyen bir arzu idi. ilkbaharda Meram konak ve köşklerine taşınılır, sonbaharın sonunda şehir evine dönülürdü. Şehir merkezine 6 km mesafededir.

Temiz ve serin havası, suyu, yemyeşil toprağı ile cennet bir köşe gibidir. Selçuklulardan beri durumu elverişli olanlar yazın Meram’daki ev, konak ve köşküne taşınırlar, bağ evlerinde misafirler ağırlar. Hititlerden beri bilinen bu yeşil vadi, gerçek güzelliğini, dillere destan görünümünü Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar zamanında elde etmiştir. Yazın sıcağında serin serin esen meşhur rüzgarının adı ‘Gedavet’ (Geda-Bad) dir. Bahçe ve bağlarında edebi meclisler kurulur, musiki alemleri tertip edilirdi. Hazret-i Mevlana Celaleddin Rumi’de burada bulunmaktan ayrı bir zevk alırdı. Bazen günlerce burada tabiatla baş başa kalarak tefekkür alemine dalardı. Çelebilere ait güzel konaklarda son derece nezih ilim ve fikir sohbetleri yapılır, edebi meclisler kurulurdu.

Yazın sema ayinleri buradaki çelebi bağında icra edilirdi. Evliya Çelebi’nin “ne iran’da ne Turan’da ne de Kırım’da bir benzeri olmadığını” söylediği Meram Mesireliği, serin atmosferi, tarihi mimarisi, doğal bitki örtüsü, deresi, coğrafyasıyla nazik ve nazenin sakinleri huzur ve sükûnun egemen olduğu ortamıyla insanların beden ve ruh yorgunluklarını, gedavet meltemiyle silip süpüren bir tabiat kucağı, saadet vadisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir