Konya Tınaztepe Mağarası

Konya Tınaztepe Mağarası 

Ülkemizin bizce pek bilinmeyen doğa harikalarından birisi Tınaztepe Mağarası. Kaptan Cousteau burayı 1970’de ziyaret etmiş ve dünya harikaları listesine almış.

Eminim pek çok insan daha önce adını bile duymamıştır ama Tınaztepe Mağarası 22 kilometrelik uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun, dünyanın da 3. en uzun mağarası. Mağaranın 230 milyon yılda oluştuğu tahmin ediliyormuş. Konya Antalya yolu üzerinde, Seydişehir’i geçtikten sonra yola yakın olan Tınaztepe Mağarası 2003 yılında turizme açılmış. 1580 metresi gezilebiliyor çünkü bu mesafenin sonunda bir boşluğa geliniyor, alt kısmı göl olan bu boşluğa da ziyaretçileri indirme planları vardı işleten şirketin.

Mağarada etkileyici sarkıtlar, dikitler ve ufak göller var. Işıklandırmayla birlikte büyüleyici manzaralar oluşturuyorlar.

 

[metaslider id=931]

 

Mağaraya Konya-Seydişehir-Manavgat yolunda Seydişehir’den 35 km. mesafede bulunmaktadır. Toplam uzunluğu 1650 m. Derinliği 65 m. olan mağara Tınaztepe’nin güneybatı yamacında yer almaktadır. Fosil ve aktif olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Fosil bölümüne bahar aylarında girilecek olursa, sayısı 5’i bulan göllerin botla geçilmesi gerekecektir. Sonbahar aylarında suların azalması sonucu aynı galeri yürünerek geçilebilir. Beşinci gölden sonra mağarada 30 m.’lik bir inişle Büyük Salon’a gelinmektedir. Bu salon gölle son bulmaktadır.

  Seydişehir’e 35 km mesafede, Manavgat Yolu üzerindedir. Toplam uzunluğu 1650m olup, derinliği 65 metredir. Fosil bölümü, bahar aylarında botla geçilebilen beş tane göl oluşturur. Son gölden sonra, 30 metrelik inişle büyük salona ulaşılır. Bunun sonunda göl mevcuttur. Sonbahar aylarında azalan sular sebebiyle galeri, yürüyerek gezilebilir. Son yıllarda yeni baştan yapılan düzenleme ve aydınlatmalarla çok sayıda turist çekmeye başlamıştır.

[ready_google_map id=’4′]