Konya Sultan Selim Camii

Konya Sultan Selim Camii
 

  Mevlana Türbesi yanındadır. Sultan Selim II. Şehzadeliği ve Konya Valiliği sırasında 1558’de yaptırılmaya başlanmış ve 1587’de bitmiştir. Klasik Osmanlı mimarisinin Konya’daki en güzel örneklerinden bir tanesidir.

Sultan Selim Camii 2013 yılından 2017 yılına kadar tarihinin en kapsamlı restorasyonunu yaşamıştır. Sultan Selim Camii’nde bugüne kadar yapılan en kapsamlı restorasyon çalışmaları tamamlanarak 4 yıl aradan sonra cami 2017 yılınan Ramazan Ayında tekrar ibadete açıldı.

 

     Mevlana Külliyesi’nin batısındadır. XVi. yüzyılından kalan görkemli bir camidir. Yapımına II. Selim’in şehzadeliği zamanında başlanılmış, 1567’de ibadete açılmıştır. Klasik üslubun güzel örneğidir. Üç kapılıdır. Taç kapısı kuzeydedir. Geniş, ferah ve yüksek merkezi kubbenin örttüğü ana mekanın dost tarafı küçük tam ve yarım daire kubbelerle kapatılmış galerilerle genişletilmiştir. Taş işçiliğinin nefis eserlerinden olan taç kapı, mihrap ve minberi dikkati çeker. Yazı ve tezyinatı da klasik dönem tarzındadır. Son cemaat mahalli kuzeyde olup, yedi kubbelidir. iki zarif minaresi köşesinde yer almıştır. Batı bitişiğine sonradan inşa edilmiş Yusuf Ağa Kütüphanesi (1795)’nin kitabeli orijinal taç kapısı caminin dahilinde, batı duvarındadır.

Mevlâna Dergâhinin batisinda insaatina Sultan Selim II’nin sehzadeligi zamaninda baslanmis (1558-1567) arasinda tamamlanmistir. Camii Osmanli klasik mimarisinin Konya’daki en güzel eserlerindedir.

         Kuzeyinde alti sütuna istinat ettirilmis yedi kubbeli son cemaat yeri ve mermer süveli geçme basik kemerli cümle kapisi mevcuttur. Ahsap kapi kanatlarindan sagdakine “Mescitte Mümin, suda balik gibidir.” Ibareleri mevcuttur. Son cemaat yerinin sag ve solunda tek serefeli iki minaresi vardir.

 
[ready_google_map id=’13’]