Konya Kalehan Ecdat Bahçesi parkı Adres resimler ve genel bilgiler

Konya Kalehan Ecdat Bahçesi parkı Adres resimler ve genel bilgiler

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin şehre kazandırdığı ve açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Selçuklu ve Osmanlı mimari örneklerini içeren bir parktır. 

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Otogar ve Yeni Büyükşehir Stadyumu bölgesine kazandırılan 110 bin metrekarelik bir parktır.

Ecdat Bahçesi, toplam 110 bin metrekarelik alanda bulunuyor. Eserin içinde 12 bin 500 metrekare gölet ile etrafında kale burçları ve surlar, Osmanlı Sokağı, Boğaz Yalısı, Hasbahçe, Selçuklu Hanı Konya Mutfağı, kamelyalar ve sosyal donatılar bulunuyor.

Selçuklu hanının restoran olarak hizmet vereceği, kamelyalar ve sosyal donatıların da yer aldığı parkın göletinde ise kayıklarla gezinti yapılabilecek.

Zırh ve kalkanıyla Osmanlı askerini canlandıran iki görevlinin nöbet beklediği kapıdan giren ziyaretçilere, parkta Yeniçeriler ile atlı Selçuklu askerleri eşlik ediyor.

Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan ve çok sayıda eseri barından kente kazandırılan parkta, Selçuklu dönemi mimarisine uygun özellikte kervansaray inşa edildi. Toplantı salonu olarak hizmet verecek yerin, taç kapısı ve mimarisi dönemin izlerini taşıyor.

 

 

 

 

[ready_google_map id=’72’]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir