Konya İplikçi Camii

Konya İplikçi Camii

      Mevlana Caddesi’ndedir. Kübik görünümlü tuğla örgülü duvarlarıyla dikkati çeker. Şemsettin Altınapa tarafından 1201’de inşa ettirilmiştir. Birde güneyde medresesi vardır. Mamure, iplikçi soyundan Necubiddin Ayas tarafından yönetildiği için ‘iplikçi Camii’ adını almıştır. Doğuda, batıda ve kuzeyde olmak üzere üç kapısı vardır.

  1332’deki onarıma dair kitabe kuzeydeki kapının üzerindedir. Cami doğu batı yönünde dikdörtgen planlı olup üç sahandan meydana gelmiştir. Kuzeyden güneye doğru yedi sahan iner. Ortadaki içeriden beyzi kubbeli diğerleri çapraz tonozludur. Önceki minaresi güney duvarına bitişiktir. Şimdiki sonradan yapılmıştır. Kıble duvarına dışarıdan bitişik olarak yapılan kubbeli hücre Hazret-i Mevlana’nın ders aralarında dinlenme odasıdır. Caminin mermer mihrabının altında tuğla ile yapılmış nefis çinilerle bezeli orijinal mihrabı bulunmaktadır. On yedi penceresi olan cami onarımlar görmüştür.

İplikçi Camii Şadırvanı

İplikçi Camii şadırvanı da ilginç özelliği ile dikkat çekiyor. Şadırvan, görünüşü itibariyle sıradan bir şadırvan olarak dikkatleri çekmiyor. Şadırvanı 8 adet mermer sütun ayakta tutuyor. Şadırvanın ilgi çeken özelliği ise bu sütunlarda. Karşılıklı iki sütuna, iki insanın sırtını vererek yaptığı konuşmalar, şadırvanın ilginç özelliğini ortaya koyuyor. İki kişi bu şekilde yapılan konuşmada birbirlerinin sesini mikrofondan gelirmiş gibi duyuyor. Bu özellik insanların da dikkatini çekiyor. Durumu öğrenen vatandaşlar da, şadırvanı sürekli kullandıklarını ancak bu özelliği bilmediklerini belirtiyor. Özelliği öğrendikten sonra deneyenler ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Ne var ki şadırvan İplikçi Camii kadar tarihi bir geçmişe sahip değil.

  KTO Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi, Mimarlık Tarihi uzmanı Yrd. Doç. Dr. Osman Nuri Dülgerler  şadırvanla ilgili yaptığı açıklamada, şadırvanın yapımının İplikçi Camii ile aynı tarihe sahip olmadığını söyledi. İplikçi Camii’nin 1948 yılında yapılan onarımında şadırvanın olmadığını belirten Dülgerler, “Şadırvan İplikçi Camii’nin yapım tarihi ile aynı yapım tarihine sahip değil. Şadırvanın yapım tarihi 1960’lı yıllardan sonraya dayanıyor. Şadırvanın bu özelliği ilginç gelebilir. Ancak bu özellikte bazı yapılar bulunuyor. Muhtemelen betonarmenin içerisinde bir boşluk vardır ve bu boşluk sayesinde ses yankı yapıyordur diye tahmin ediyorum.” diye konuştu. 

[ready_google_map id=’17’]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir