Konya Ilgın Bulcuk Barajı, Dere ve Piknik Alanı, Mesire alanı, Nasıl gidilir

Konya Ilgın Bulcuk Barajı, Dere ve Piknik Alanı, Mesire alanı, Nasıl gidilir

Bulcuk göleti ve çevresi çok güzel bir mesire ve piknik alanıdır. Balık tutulabilir, asırlık çamların altında doğa yürüyüşü yapılabilir. Gürül gürül akan derenin yanında serince pikniğinizi yapıp çayınızı yudumlayabilirsiniz. Bulcuk barajı ismini Ilgın’ın 10 km güneyinde,  Bulcuk Çayı çevresinde kurulmuş bir orman köyü olan Bulcuk Köyünden alır. Baraj ve piknik alanları Köye 7-8 km kadar uzaklıktadır. 

Bu doğa harikası yere nasıl gidilir?

Öncelikle Konya’nın ılgın ilçesine gidin, İlçe içinden Bulcuk köyünü sorun köy ilçe merkezine 10 km kadar uzaklıktadır. Bulcuk Köyüne ulaşınca köy içindeki yoldan Baraj yönüne gidin. Sizi büyük bir baraj gölü karşılar. Yazın suları azalan baraj kışın ve ilk baharda doluyor. Baraj içine kadar yol gayet güzel ancak baraj sonrası ve piknik alanına kadar olan 5km lik yol patika dedidiğimiz çakıl bir yol. Dikkatli olun. 

Piknik alanı olarak baraj çevresinde de klabilirsiniz ama doğa yürüyüşü ve dere kenarında bir piknik istiyorsanız barajdan sonra yaklaşık 5 km sonra muhteşem bir doğa harikası olan piknik alanını tavsiye ederim.

Ilgın’ a kadar gitmişken ılgın merkezde bulunan Osmanlı ve Selçuklu eserlerini de gezmenizi tavsiye ederim. Kara çam ormanlarının büyüleyici doğal güzelliği ortamında, çadırlı kamp kurulabilir ve olta balıkçılığı yapılabilir.

 

 

 

 

[ready_google_map id=’65’]
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir