Konya Beyşehir Gölü

Konya Beyşehir Gölü 

         Türkiye’nin ikinci büyük gölü.İç Anadolu’nun batısına yakın, Beyşehir, Isparta arasındadır. Yüzölçümü 651 km², uzunluğu 45 km, en geniş yeri 25 kilometredir. Suları tatlı olup, derinliği en çok 10 m civarındadır. Çevresi, yüksekliği 2.000 metreyi aşan dağlarla çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği ise 1.115 metredir. Fazla gelen sular, yapılan bir kanalla doğrudan Çarşamba Suyu’na verilir. Konya Ovasının sulanması için Beyşehir kazası yanında büyük bir regülatör yapılmıştır.

   Eşsiz doğa güzelliklerine ve yürüyüş alanlarına sahip Beyşehir Gölü kenarında günbatımını izlemek ve bu anı kaydetmek bir ayrıcalıktır. Türkiye’nin en büyük göllerinden biri olan Beyşehir Gölü içindeki tarihi ve turistik değerleri olan adalar da görülmeye değer doğal güzelliklerdendir. Yer kabuğunda meydana gelen Jeolojik değişiklik, hareket ve patlamalarla oluşan Kraterlerde zamanla biriken sular göl halini alabilir. Konya dolaylarında krater göllerinin dünyaca ünlü son derece güzel örnekleri bulunmaktadır.

        Gölün tabanı neojen göl tortularıyla doludur. Gölün bir özelliği de içinde pek çok adanın bulunmasıdır. Bunlardan bazıları; İğdeli, Akburun, Kızkulesi, Mada, Yılanlı, Külbent adalarıdır. Gölde bol miktarda balık vardır.

[ready_google_map id=’26’]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir